Οι ελλιπείς σχεδιασμοί του ΥΠΑΝ για την επόμενη σχολική χρονιά και η αδικαιολόγητη καθυστέρηση που παρατηρείται, φαίνεται να οδηγούν και πάλι τα Δημοτικά, Νηπιαγωγεία και Ειδικά Σχολεία σε επανάληψη των σοβαρών προβλημάτων υποστελέχωσης που παρατηρήθηκαν την περασμένη σχολική χρονιά.
Συγκεκριμένα, τα τελευταία χρόνια, το φαινόμενο της υποστελέχωσης των σχολείων Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης σε αντικαταστάτες ταλαιπωρεί τις σχολικές μονάδες, επιβαρύνοντας το εκπαιδευτικό προσωπικό και επηρεάζοντας την ποιότητα της παρεχόμενης εκπαίδευσης. Αν και υπάρχουν χιλιάδες εν δυνάμει αντικαταστάτες και αντικαταστάτριες στους καταλόγους διοριστέων, η επικείμενη κατάργησή τους το 2027 και οι απαράδεκτοι όροι υπηρεσίας τους δρουν ως αποτρεπτικός παράγοντας εργασίας τους στο δημόσιο σχολείο με αυτό το καθεστώς. Ως Α.Κί.ΔΑ. έχουμε κατ’ επανάληψη και επιτακτικά αναδείξει την αναγκαιότητα διατήρησης του καταλόγου διοριστέων και μετά το 2027 και της βελτίωσης των όρων υπηρεσίας των αντικαταστατών/τριών, τόσο δημόσια όσο και στα συλλογικά σώματα της ΠΟΕΔ, αφού με αυτό τον τρόπο το επάγγελμα θα καταστεί πιο ελκυστικό.
Κατά την περσινή σχολική χρονιά, το πρόβλημα της υποστελέχωσης των σχολείων οξύνθηκε μετά την απόφαση της Επίσημης Πλευράς να απαγορεύσει στους εργαζόμενους στα ΠΟΣ και ΠΟΝ να εργαστούν και σε αντικαταστάσεις, με αποτέλεσμα οι 517 συνάδελφοι που πήραν σύμβαση στα προαιρετικά ολοήμερα να πάψουν να εργάζονται σε αντικαταστάσεις. Αυτή η απόφαση οδήγησε σε τεράστια προβλήματα, με ένα μεγάλο ποσοστό των αντικαταστάσεων καθημερινά να μένει αδιεκδίκητο. Παρά τις άοκνες προσπάθειες του εκπαιδευτικού προσωπικού, τη σχολική χρονιά που πέρασε χιλιάδες μαθητές και μαθήτριες έμειναν χωρίς εκπαιδευτικό για μεγάλα χρονικά διαστήματα, χάνοντας σημαντικό και πολύτιμο διδακτικό χρόνο. Δυστυχώς το Υπουργείο δεν κατάφερε μέχρι σήμερα να δώσει καμιά ουσιαστική λύση στα προβλήματα που καταγράφηκαν.
Η ΠΟΕΔ είχε προειδοποιήσει έγκαιρα πως η περσινή απαράδεκτη κατάσταση δεν θα μπορούσε να επαναληφθεί. Παρά τις διαβεβαιώσεις της Επίσημης Πλευράς πως την επόμενη σχολική χρονιά θα επιτρέπεται στους συμβασιούχους στα ΠΟΣ/ΠΟΝ να εργάζονται και σε αντικαταστάσεις, φαίνεται πως το ΥΠΑΝ δεν έχει προχωρήσει σε σοβαρή και ενδελεχή μελέτη. Ουσιαστικά από τον περασμένο Οκτώβρη μέχρι και σήμερα, δεν φαίνεται να υπάρχουν απαντήσεις ούτε πώς αυτό θα γίνει εφικτό ούτε και πώς θα εφαρμοστεί. Το γεγονός αυτό, είναι άκρως ανησυχητικό, αφού ήδη βρισκόμαστε στο παρά πέντε της νέας σχολικής χρονιάς.
Δεδομένου πως την επόμενη σχολική χρονιά οι συμβασιούχοι στα ΠΟΣ/ΠΟΝ θα αυξηθούν κατά 255, αν δεν δοθεί το δικαίωμα σε αντικαταστάσεις είναι βέβαιο πως το πρόβλημα μη εξεύρεσης αντικαταστατών θα οξυνθεί. Μια τέτοια εξέλιξη σαφώς και δεν μπορεί να γίνει αποδεκτή σε καμία περίπτωση, αφού έχουμε έγκαιρα εντοπίσει το πρόβλημα και έχουμε προβεί σε εισηγήσεις. Παράλληλα, αξίζει να σημειωθεί πως πέρσι παρατηρήθηκε έλλειψη ενδιαφέροντος από υποψήφιους για εργασία στα ΠΟΣ, ένεκα του πενιχρού προσφερόμενου μισθού στα Ολοήμερα Σχολεία και προφανώς λόγω του αποκλεισμού των αδιόριστων από τις αντικαταστάσεις.
Το ΥΠΑΝ οφείλει άμεσα να εξεύρει τρόπους για να εργάζονται οι συμβασιούχοι μερικής απασχόλησης και σε αντικαταστάσεις, διευκρινίζοντας και απαντώντας όλα τα ερωτήματα που εύλογα προκύπτουν. Παράλληλα, ο διάλογος για διατήρηση των καταλόγων διοριστέων και μετά το 2027 καθώς και η βελτίωση των όρων υπηρεσίας των αντικαταστατών/τριών πρέπει να ολοκληρωθεί το συντομότερο, έτσι ώστε το επάγγελμα να καταστεί ελκυστικό και να επιλυθεί οριστικά το πρόβλημα υποστελέχωσης των σχολικών μονάδων.
Α.Κί.ΔΑ.: Με προκλητικά άρθρα και εμπαθείς χαρακτηρισμούς, αναμένεται συνεργασία για το καλό της ΠΟΕΔ;
Στις 2 Ιουνίου, πρωτοκλασάτο στέλεχος της ΠΑΔΕΔ Πρωτοπορία, δημοσίευσε ένα απαράδεκτο και γεμάτο κομματική και προσωπική εμπάθεια άρθρο[1]. Το εν λόγω άρθρο, μπορεί να χαρακτηριστεί και ως λιβελλογράφημα που στοχοποιεί την Ανεξάρτητη Κίνηση Δασκάλων, Νηπιαγωγών και Ειδικών Εκπαιδευτικών, με προσβλητικές αναφορές καφενειακού επιπέδου, κουτσομπολιά, ψεύδη και ανήθικους χαρακτηρισμούς.
Προς τιμή τους πολλά στελέχη της Κίνησής του, επικοινώνησαν με αξιωματούχους της Α.Κί.ΔΑ. και απολογήθηκαν, ξεκαθαρίζοντας πως σε καμιά περίπτωση δεν συμμερίζονται τις απόψεις του. Το ίδιο έπραξαν και στελέχη των άλλων δύο Κινήσεων. Φυσικά αυτό δεν έγινε επίσημα, ούτε και δημόσια, για προφανείς λόγους.
Σημειώνουμε, πως ενώ έχουν περάσει αρκετές μέρες από τη δημοσίευση του άρθρου, το άτομο αυτό δεν έχει ανασκευάσει ή αποσύρει τα όσα δημοσίευσε ή απολογηθεί, είτε επίσημα είτε έστω ανεπίσημα. Συνεπώς το θέμα για την Α.Κί.ΔΑ. δυστυχώς δεν μπορεί να κλείσει, λαμβάνοντας υπόψη ότι η παρούσα ενέργειά του, είναι ακόμα μια ψηφίδα σε σειρά παρόμοιων στο πρόσφατο παρελθόν. Το όλο ζήτημα αποκτά ιδιαίτερη σοβαρότητα, αφού ο συγγραφέας του άρθρου, πέρα από ηγετικό στέλεχος της ΠΑΔΕΔ, είναι και μέλος της Εκτελεστικής Γραμματείας της ΠΟΕΔ, που εκπροσωπεί όλα τα μέλη της Οργάνωσης και που οφείλει να είναι ιδιαίτερα προσεκτικός, προστατεύοντας πρώτα και κύρια την ίδια την Οργάνωσή μας και την εύρυθμη λειτουργία της.
Σημειώνουμε πως όσο η Κίνησή τους δεν τοποθετείται δημόσια για να απολογηθεί ή να τον στηλιτεύσει για την πράξη του, ούτε και κάποιο από τα στελέχη τους, ουσιαστικά τον στηρίζουν ή/και τον καλύπτουν.
Τέλος, διερωτόμαστε ενόψει της νέας τετραετίας των Συλλογικών Σωμάτων της ΠΟΕΔ, πώς γίνονται πιστευτές οι διακηρύξεις περί εσωτερικού διαλόγου και συνεργασίας προς όφελος των συναδέλφων μας μέσα από τέτοιες νοοτροπίες και συμπεριφορές. Σε κάθε περίπτωση, η Α.Κί.ΔΑ. έχει να διαδραματίσει ρυθμιστικό και καθοριστικό ρόλο στη λειτουργία της ΠΟΕΔ, συμμετέχοντας στο ΕΔΣ με ακριβώς τον ίδιο αριθμό εκπροσώπων με την ΠΑΔΕΔ Πρωτοπορία. Το δε ζήτημα αυτό, δεν είναι απλά θέμα διαφοράς ή διελκυστίνδας μεταξύ Α.Κί.ΔΑ. και ΠΑΔΕΔ. Είναι ζήτημα που ακουμπά πλέον στο ήθος με το οποίο καλούμαστε να πολιτευτούμε ως ΠΟΕΔ στην απαιτητική τετραετία που ανοίγεται μπροστά μας.
Εν κατακλείδι, ως γνωστόν το σύστημα της ΠΟΕΔ δεν είναι προεδρικό, αντίθετα η Ηγεσία ασκείται συλλογικά και απαιτείται η συναίνεση, η συνεργασία και ο σεβασμός, απαραίτητες προϋποθέσεις για τις απαιτούμενες συνέργειες ώστε να πραγματώνονται με επιτυχία οφειλόμενες διεκδικήσεις μας. Μόνο έτσι μπορεί να είναι αποτελεσματική η Οργάνωση.
Δυστυχώς τα πρώτα δείγματα γραφής, ήδη προδιαγράφουν την επόμενη μέρα της ΠΟΕΔ από την «ικανή ηγεσία που θέλει να κάνει τη διαφορά». Είναι γι’ αυτό που απαιτούνται απτά δείγματα αποστασιοποίησης από τέτοιες συμπεριφορές. Διαφορετικά τα μηνύματα για την αντιμετώπιση της άλλης άποψης μόνο δυσοίωνα είναι.
[1] https://paideia-news.com/poed/2024/06/02/oi-epikoinoniologoi-kai-i-ixiri-apantisi-ton-ekpaideytikon/
Ενημέρωση Α.Κί.ΔΑ. για τη Διατήρηση Καταλόγου Διοριστέων και το Νέο Σύστημα Διορισμών
Η Α.Κί.ΔΑ. από το 2014, έχει σταθερή και αμετακίνητη θέση σε σχέση με το νέο σύστημα διορισμών και σταθερά και με συνέπεια, ανεδείκνυε και αναδεικνύει τις στρεβλώσεις που υπάρχουν και θυματοποιούν χιλιάδες συναδέλφους. Διαχρονική θέση της Κίνησης ήταν και παραμένει η διατήρηση και των δύο καταλόγων έτσι ώστε να μην θυματοποιηθεί κανείς/καμία εκπαιδευτικός και η διόρθωση στρεβλώσεων του καταλόγου διορισίμων.
Σε σχέση με τα πιο πάνω σημειώνουμε τα εξής:
Μας λυπεί η συμμετοχή στελέχους της ΠΑΔΕΔ σε δημόσια εκδήλωση υπέρ της κατάργησης του καταλόγου διοριστέων στην εκδήλωση της Πρωτοπορίας στο Πανεπιστήμιο Κύπρου στις 6 Φεβρουαρίου 2024. Στη συγκεκριμένη εκδήλωση έγινε μεγάλη ζημιά στην ομόφωνη θέση της ΠΟΕΔ για διατήρηση, αφού υπήρξε παρακίνηση των φοιτητών για αντίσταση και αντίδραση κατά της θέσης της ΠΟΕΔ. Στην ίδια εκδήλωση συμμετείχε νυν βουλευτής του ΔΗΣΥ, πρώην δάσκαλος και πρωτοκλασάτο στέλεχος της ΠΑΔΕΔ.
Τέλος, τονίζουμε πως ως Α.Κί.ΔΑ. θα επιμείνουμε στις διαχρονικές μας θέσεις και θα παλέψουμε για διασφάλιση του εργασιακού μέλλοντος όλων των εκτάκτων και ενάντια στη θυματοποίηση εκπαιδευτικών. Προς αυτή την κατεύθυνση, θα συνεχίσουμε τον ειλικρινή και έντιμο αγώνα μας για τη Διατήρηση του Καταλόγου Διοριστέων, χωρίς περιστροφές, χωρίς υποσημειώσεις και χωρίς όρους, όπως είναι και η επίσημη θέση της ΠΟΕΔ, η οποία λήφθηκε με δική μας πρωτοβουλία και εισήγηση. Την ίδια ώρα, θα συνεχίσουμε να αγωνιζόμαστε και για τη διόρθωση των απαράδεκτων στρεβλώσεων του Συστήματος Διορισίμων, όπως πράττουμε από το 2015, με τελικό στόχο να σταματήσει η θυματοποίηση εκπαιδευτικών σε όποιον κατάλογο κι αν βρίσκονται.
Στις 30 Μαΐου 2024 διεξάγονται Εκλογές για την ανάδειξη των νέων Συλλογικών Οργάνων της ΠΟΕΔ, σε Κεντρικό και σε Επαρχιακό επίπεδο.
Οι προτάσεις της Α.Κί.ΔΑ. για τους/τις έκτακους/ες εκπαιδευτικούς (αντικαταστάτες/τριες, συμβασιούχοι και αορίστου) κατατίθεται ενώπιον των συναδέλφων, όπως και οι εκλεκτοί/ές συναγωνιστές/τριες που κατέρχονται ως υποψήφιοι/ες εκπροσωπώντας τις εν λόγω κατηγορίες εκπαιδευτικών:
Λευκωσία
Κασάπη Μαρία: 96566602
Λοβαρή Ελένη: 96666030
Τζυρκαλλής Αντρέας: 99779486
Φατσίτα Μαρία: 99856333
Χαραλάμπους Χριστόδουλος: 99334485
Λεμεσός
Νεοφύτου Βαλεντίνος: 99032725
Σπύρου Κλαίρη : 99791486
Λάρνακα
Πανασέτη Στέφανη: 99651159
Χατζηθεοδούλου Ειρήνη: 99879079
Πάφος
Στεφάνου Νεόφυτος: 97584468
Φουλίδου Ραφαέλλα: 99879495
Αμμόχωστος
Κρασά Μαρία: 97794049
Οι υποψήφιες και υποψήφιοι της Α.Κί.ΔΑ. για τους/τις έκτακτους/ες εκπαιδευτικούς, είναι πάντα στη διάθεσή σας για ερωτήσεις ή διευκρινίσεις!
Δείτε τις θέσεις και τους/τις υποψήφιους/ες pdf ΕΔΩ (1.93 MB)
Στις 30 Μαΐου 2024 διεξάγονται Εκλογές για την ανάδειξη των νέων Συλλογικών Οργάνων της ΠΟΕΔ, σε Κεντρικό και σε Επαρχιακό επίπεδο.
Οι προτάσεις της Α.Κί.ΔΑ. για την Προδημοτική Εκπαίδευση κατατίθεται ενώπιον των συναδέλφων, όπως και οι εκλεκτές συναγωνιστριες που κατέρχονται ως υποψήφιες εκπροσωπώντας τον εν λόγω κλάδο.
Σημειώνουμε τα εξής:
Οι υποψήφιες της Α.Κί.ΔΑ. για την Προδημοτική Εκπαίδευση, είναι πάντα στη διάθεσή σας για ερωτήσεις ή διευκρινίσεις!
Δείτε τις θέσεις και τις υποψήφιες pdf ΕΔΩ (5.07 MB)